HER DEVRİN İÇKİSİ!

Çoğu gencin içkiyle ilk tanışmasında başroldedir bira. Yaş kemale erse de, üzerine nice tatlar denense de tahtını kimselere bırakmıyor… Yorgun geçen günün ardından, konserde, maçta, dost sohbetlerinde hep o gelir akıllara… İnsanoğlunun yaptığı ilk alkollü içki olan bira, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de en çok tüketilen alkollü içki…

Albenili şişeleri, renkli kutuları, yeni ambalajlarıyla rafları dolduran birçok marka ve çeşit, köpüklü sarı içecek pazarını hareketli kılıyor. Bu pazarda yer alan çok sayıdaki oyuncunun arasından sıyrılabilmek için mevcut tatların korunması, yeni tadların oluşturulması gerekiyor. Mesela Tuborg’un tekilalı T-Beer Mexicanası, limonlu T-Lemon’u, delikanlı bira Vole, Efes’in Ice’ı, Satsumalı ve Mojitolu Mix’i son yıllarda biraseverlerin tanıştığı yeni tadlardan. Kırmızısı, sarısı, siyahı, ağırı, hafifi, aromalısı ve daha niceleri seçimi güçleştirse de herkesin anlaştığı ortak nokta biranın mutlu anların vazgeçilmezi olduğu… Türkiye’de bira tüketiminde yüzde 60’la ilk sırayı İstanbul alıyor. Onu İzmir ve Ankara izliyor…

10 bin yıllık tarih

Tarihin bu ilk alköllü içkisine ait bulgular 10 bin yıl öncesine dayanıyor. Yiyeceğin besleyici bir sıvıya dönüştürülmesi ile elde edilen bu “sıvı ekmek” Mısırdan, Babile, pek çok uygarlıkta farklı çeşitlerle karşımıza çıkıyor. Biranın Avrupa’yla tanışması ile ilgili arkeologlar arasında iki görüş hakim. Biri biranın Mezopotamya, Mısır ve Kuzey Afrika yoluyla İspanya ve Avrupa ülkerine geçtiği yönünde. Diğeri ise, Afrika ve İspanya’dan Yunanistan’a, Roma’ya geçen bira Almanya’ya ulaştı..

 Bira, yasayla standartlaştı 
 Bira tarihi açısındansa 1516 yılı önem taşıyor. 1516’da, Almanya’da çıkarılan Biranın Saflığı Yasası’yla biranın su, arpa maltı, buğday maltı,şerbetçiotundan yapıldığı belirtilmiş ve biranın standartı kabul görmüştür. Türkiye’de ise ilk bira üretimi 1862 müskirat nizamnamesine dayanıyor. 1888’de ise bir Alman firması, Bomonti’de ilk bira fabrikasının inşaatına başladı. Bu fabrika 1890 da üretime geçti. 1910’da bir başka Alman firması Nektar isimli fabrikayı kurdu. 1912’de bu iki fabrika birleşti. Yerli sermaye ile ilk bira fabrikası ise 1934’de Ankara Gazi Orman Çiftliği Müdürlüğü tarafından kuruldu. 1940’da tüm fabrikalar Tekel Genel Müdürlüğü’ne devredildi. Bira üretimi 1955’de Tekel dışı bırakıldı. Efes Pilsen ve Tuborg 1969’da ilk özel sektör biraları olarak üretime geçti.

Sıvı ekmeğe ilişkin ilginç notlar
*Babil’de düğünlerinde geleneksel kutlama içeceği, “arı şarabı” denilen bal birasıydı. Düğünden sonra tam bir ay boyunca damadın içebileceği miktarda arı şarabı kayınpeder tarafından damada verildi. İşte bu devirde iki haftayı geçmeyen bal ayı kelimesi buradan gelir.

*Rivayete göre Hun imparatoru Atilla, bal ayı sırasında arı şarabının neden olduğu durdurulamayan burun kanamasından vefat ettiği söylenir.

* Yunan mitolojisine göre bira tanrısı olan Sabazios, kavimlerin kavgalarından sıkılmış ve Yunanistan’a gelerek Dionysos adını alarak Şarap Tanrısı olmuştur.

*Termometrenin icad edilmeden önce mayanın ekleneceği doğru sıcaklık parmakla yapılırmış. Bu işi başparmağı hassas kişiler yaparmış.

*Eski Mısır’da evlilik niyetleri bira aracılığıyla yapılırmış. Bu yüzden bir adamın genç kıza birasından teklif vermesi yeterliymiş. Yine Mısırlılar, biranın bitki örtüsü Tanrısı Osiris’in atmağanı olduğuna inanırlarmış.

*Piramitlerin inşası sırasında işçilere günde 3 kez bira verilirmiş.

*Sümerlerde bira içilen yerlerin sahiplerinin kadın olması şarttı. Bu kadınları, “ağzı dolduran, doyuran kadın” anlamındaki Tanrıça Ninkasi tarafından korunurdu. Londra British Museum’da bulunan Tanrıça Ninkasi’ye yazılmış şiir olan “Blue Monumentéte Mezopotamya’da bira içildiği belirtiliyor.

*Sevilen çizgi dizi Simpsons’ların aile babası Homer’in her daim aklındaki içki…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s